I ove godine „Čigoja štampa“ objavila je više od sedamdeset novih naslova između dva Sajma knjiga. Široka lepeza izdavačke produkcije obuhvata teme od religije, filozofije, proze i poezije do ekonomije.
Najznačajnija studija, svakako je, naglašava Žarko Čigoja, direktor izdavačke kuće, veliki monografski sklop o srpskom i slovenskom književnom nasleđu u srednjem veku akademika Anatolija Turilova „Studije iz slovenskog i srpskog srednjeg veka„, u novoj ediciji pod imenom „Ortograf„. Turilov je sigurno najkompetentija naučna ličnost za naš srednji vek i svetogorsko rukopisno nasleđe i pojava ove knjige je događaj za ceo naučni slovenski svet. Druga knjiga u ovoj ediciji je studija Irene Špadijer „Sveti Petar Kariški„, a treća „Najstariji srpski ćirilski natpisi od 11. do 15. veka“ Brankice Čigoje. Našim jezikom i jezičkim nasleđem bave se u objavljenim studijama u ovoj izdavačkoj kući i Aleksandar Milanović u knjizi „Jezik Jovana Subotića„, zatim Rada Stijović sa „Rečnikom Vasojevića„.
„Beskrajna priča o čaju”, „Kineski kuvar zdravlja“ i „Kineski idiomi“ doprinos su ovog izdavača, i dopuna vlastite produkcije o Kini, ovogodišnjim susretima sa kineskim izdavačima. „Uspavani satir“ zajednička je studija našeg istaknutog sinologa Radosava Pušića i profesora Aleksandra Miloševića koji se već decenijama uspešno bave pitanjima muške seksualnosti. Obeležavajući Veliki rat, posle devedeset godina objavljen je dnevnik Bopa Ogista, švajcarskog ambasadora koji se povlačio sa srpskom vojskom – „Za srpskom vladom od Niša do Krfa”.
U ediciji „Hispanika“ nova je knjiga Fernandesa Hose Ramona „Vavilonija”. Na fonu našeg bavljenja bližom prošlošću već su zapažene studije naših istaknutih sociologa, „Arheologija sećanja – spomenici i identiteti u Srbiji od 1918-1989“ Olge Pintar Manojlović, „Tanatopolitika“ Todora Kuljića, „Balkanski etnički mozaik“ Žarka Obradovića, „Društvo i gradovi“ Mine Petrović, „Ekonomska elita u Srbiji“ Mladena Lazića, „Igra ili ništa“ Ratka Božovića.
Neobične i posebne su knjige koje izazivaju pažnju po posebnosti tema kojima se bave. Jedna je Ivana Jankovića i Veljka Mihajlovića „Kata Nesiba„, istinita i ilustrovana istorija jedne beogradske bludnice, i monografija „Eugen Verber” Mirjane Belić Koroćki i Radivoja Davidovića, koja nam nanovo otvara svet judaizma i literature koju je Eugen prevodio u bivšoj državi počev od „Talmuda” do „Kumranskih rukopisa”.
Teme nekoliko desertina knjiga su poezija i književnost. Nađa Velimirović je napisala je neobičan izazovan roman „Sakramentum animi -. tajna ukradenih ispovesti”, čija su tema tajne službe i crkva. Tu je i proza Dušana R. Ilića, Zorana Nikolića, Jasmine Senić, Čedomira Jovovića, kolumne Mije filipović „Pogled popreko„. Pored redovnog objavanja časopisa „Poetika”, brojne su knjige poezije među njima i Mirjane Vukmirović, Dragana Tasića, Dragane Stanisavljević, Slobodana Vuksanovića, Duška Novakovića, Živka Taleskog, Nade Đapić, Zlate Kocić i Liljane Bulatović.
Izvor: Politika, oktobar 2017.