Svi se plašimo da nove opasnosti prete našim teško stečenim slobodama, zbog čega je upravo pojam slobode nešto što zaslužuje posebnu pažnju. Pojam slobode deluje obmanjujuće jednostavno. Mislimo da ga razumemo, ali čim pokušamo da ga definišemo, suočavamo se sa protivrečnostima. U ovom novom filozofskom istraživanju, Slavoj Žižek tvrdi da je iskustvo istinske, radikalne slovode prolazno i krhko. Suprotstavljajući se ideji slobodarskog individualizma, Žižek se oslanja na filozofe Hegela, Kjekregora i Hajdegera, kao i na dela Kandinskog i Agate Kristi, kako bi ispitivao mnoge aspekte slobode i ono što iz svakog od njih možemo naučiti.
Danas, uz najnoviji razvoj digitalne kontrole, naše društvene aktivnosti mogu se nadgledati i regulisati do stepena u kojem liberalna ideja slobodnog pojedinca postaje zastarela i čak besmislena. Kako ćemo biti prinuđeni da ponovo osmislimo (ili ograničimo) granice naše slobode?
Prateći njen odnos prema kapitalizmu, ratu, državi i ekološkim krizama, Žižek nas vodi na prosvetljujuće i zabavno putovanje koje pokazuje kako dublje razumevanje slobode može doneti nadu u tamnim vremenima.
Hegelijanski filozof, lakanovski psihoanaliticar i komunista. On je međunarodni direktor na Birkbek Institutu za humanističke nauke pri Univerzitetu u Londonu (Velika Britanija), gostujući profesor na Univerzitetu u Njujorku (SAD) i viši istraživač na Odeljenju za filozofiju pri Univerzitetu u Ljubljani (Slovenija).