Pristup Zapada, kada se radi o Kosovu, odlikuje se velikom nekoherentnošću i očiglednom nepravednošću, podržavajući nacionalno samoopredeljenje i pravo na otcepljenje dela jedne zemlje, a isto tako poštujući teritorijalni integritet drugih zemalja i ignorišući etničko čišćenje jedne etničke grupe, i budući zahtevan na suđenju za ratne zločine, jedne druge etničke grupe, hvališući se kvalitetima pravila većine kada je pogodno to činiti i preteći da će nametnuti sankcije i kazne većinama kad im se tako više sviđa. (…)
Uveren sam da se sukob na Kosovu nije završio jednostranim proglašenjem nezavisnosti ove pokrajine. Zapravo, podrška SAD i većine zemalja članica EU ovom proglašenju doprinela je pogoršanju na jugoistoku Evrope, usled nepoštovanja međunarodnog i regionalnog konsenzusa po pitanju okvira legitimnog političkog i bezbednosnog poretka za Balkan. Na ovaj način, nestabilnost na Kosovu i u drugim državama regiona verovatno će se nastaviti.
Raul Kunja
Ova knjiga predstavlja nezaobilaznu referencu u izučavanju međunarodnih odnosa regiona Balkana. Objavljena je 20 godina nakon dramatičnog bombardovanja nekadašnje Savezne Republike Jugoslavije od strane NATO-a, a ova vojna akcija rezultat je i ne može se odvojiti od sukoba na Kosovu. Bilo bi teško naći kvalifikovaniju osobu koja bolje poznaje region a koja bi mogla da govori o ovoj temi od general-majora Raula Kunje.
Nalazimo se pred svedočanstvima, u većini slučajeva proživljenih u prvom licu, u direktnom kontaktu sa protagonistima sukoba. Ne radi se o ponavljanju citata, kao što je često slučaj. Ovo delo rezultat je obimnog i dubokog znanja stečenog na terenu, između 1991. i 2009, u službi Evropske zajednice i OUN, kako na taktičkom tako i na operativnom i strateškom nivou. U ovoj knjizi zgusnuti su ti doživljaji. Autora sa regionom povezuju i snažne porodične veze, kao i poznavanje jezika.
General-major Karloš Manuel Martinš Branko